2014. november 5., szerda

Jessica Park - Flat-out Matt - Titkolni bolondulásig


Fülszöveg:  Matt harmadéves a Massachusettsi Műszaki Egyetemen. Kockafejű, szellemes, zseniális srác.
És nagyon, de nagyon buta is.
Amikor a szépséges, menő, éleselméjű Julie beköltözik a házukba, mégis miért (jaj, miért?!) bújik Matt a bátyja, a hiányolt Finn bőrébe, azzal áltatva magát, hogy csak a lány kedvéért teszi?
A dolog egész ártalmatlannak tűnik, amíg Julie átmeneti vendégeskedése hosszú távúvá nem válik. És amíg a helyzet szívszorító őrületté nem fajul. Na meg amíg Matt bele nem szeret Julie-ba, Julie pedig bele nem szeret Finnbe.
De hát… Matt a hozzá való. Bárcsak megértethetné ezt Julie-val! Méghozzá anélkül, hogy el kelljen árulnia neki az igazat, ami mindannyiukat tönkretenné. Főleg Celeste-et, sérülékeny lelkű húgát, akinek talán mindenkinél jobban szüksége van Julie-ra.
A Szeretni bolondulásig-ban Julie szemszögéből láthattad Mattet. Ezzel a kisregénnyel, a Szerelem bolondulásig-gal most mélyebbre hatolhatsz Matt világába. Átélheted a történetet az ő oldaláról, megszakadhat érte a szíved, amikor megszakad a szíve, és ismét beleszerethetsz ebbe a szokatlan hősbe.
Indulj érzelmes utazásra az előzményeket bemutató két fejezettel, majd a Szeretni bolondulásig ezúttal Matt szemszögéből elmesélt hét fejezetével, és végezetül vár Julie történetének vadonatúj, pikáns fináléja! (forrás Moly.hu)

Kritika:  Alig egy perce olvastam ki a könyvet, de még mindig a hatása alatt vagyok. Bár a terjedelmén kicsit meglepődtem, még sincs hiányérzetem. Miután megérkezett a könyv, egyik legjobb barátommal megvitattuk, hogy miért pont Rubin Pöttyös lett. Az első részben nem volt semmi érzékiesség, de elhihetitek, ha azt mondom: Az írónő ezt a kis hiányosságot 120%-ig bepótolja a 2. részben. :D Hogy finoman fogalmazzak kellemes délutáni olvasmányból átcsap A szürke 50 árnyalatába…. Igen részletesen. 
Na és most, hogy „ki fangirlködtem” magam következzen az értékelés. 
Mint azt már írtam, szabályosan sokkolt a könyv terjedelme – mind a 156 oldal – mégis olyan jól fel lett építve Matt szemszöge és a végső befejezés, hogy nem tudok egy rossz szót sem írni. Ez a könyv gyilkos… És részletes, de ez mellékes. 
Bevallom a Flat-out love-ban nem kedveltem Matt karakterét (a Finn ügy miatt), de most egyszerűen beleszerettem. Hogy Colleen Hoover-t idézzem:

 „ Nem vágyom többé tetovált rosszfiúkra. Ide nekem a poénos pólókat, meg a szexis szókincset.” 

A Flat-out Matt segít abban, hogy jobban megértsük: Matt mit, miért tett? 
Szabályosan beleszerettem ebbe a fiúba, és az egész történetbe.
És aztán ott van még a borító! Hát ebbe is szerelmes lettem! Főleg a dombornyomású zsanérokba. Bár találhattak volna a feketénél szebb színt is. Hisz az első rész is fehér háttérrel fut. De ez csak felesleges kötözködés, imádtam ezt a könyvet, a szerelmem lett! Csak 18 év felettieknek ajánlom – és az olyan furcsa 17 éveseknek mint én, bár én limitált bolond vagyok. 
Ezt már a molyon olvashattátok, de a beígért fangirl rohamom - a mi jelenleg is tart - arra késztet, hogy pár sorban még ömlengjek a könyvről. 

Imádtam, hogy Jessica Park nem írta újra az egész történetet - láttam már rá példát, nem is egyet - pusztán a fontosabb részleteket kapjuk meg "Mattesítve". Bónuszként, még ha csak pár oldal erejéig is, de megismerhetjük az igazi Finn-t. Ez egyfajta megnyugvást nyújtott ez számomra, hisz én abban reménykedtem, hogy Julie majd összejön Finn-el, de ez a kis betekintés segített abban, hogy rájöjjek: Julie-nak bizony Matt mellett van a helye. Mint azt a Flat-out love-ból tudhatjuk: A lány végül megbocsájtott az enyhén szólva is furcsa fiúnak, de az olvasók elszabadultak. "Komolyan abbahagyta? Végre összejönne, erre bumm vége könyvnek? Matt egy pszichopata Jézusom!" Az ilyen és ehhez hasonló megnyilvánulásokra orvoslására írta meg Jessica a Flat-out Matt-et. És persze suttogva megjegyzem sokan hiányolták a fülled romantikát is. Ha te is közéjük tartozol, van egy jó hírem: Lesz romantika, nem is akármilyen. ;)

Értékelésem: 5/5 Ez a könyv egyszerűen magával ragadt, akár csak az első része. Habár pár óra erejéig tartott csupán, mégis felülmúlhatatlan élményt nyújtott. Eredetiség, önkifejezés és igazi nyers romantika, mindet egy könyvben! 18 éves kortól ajánlom mindenkinek, aki egy könnyed, mégis tartalmas olvasmányra vágyik!

Szereposztás:

2014. november 2., vasárnap

Jay Asher - 13 okom volt...


Fülszöveg:
Hiába mondod a jövőnek, hogy STOP. 
Nincs REWIND gomb, nem tudod visszatekerni a múltat. 
Az egyetlen mód, hogy megtudd a titkot, …ha megnyomod a PLAY-t.
Clay Jensen semmit sem akar tudni Hannah Baker kazettáiról. Hannah meghalt – gondolta –, magával kellett volna vinnie a titkát. Aztán Hannah hangja közölte Clay-jel, hogy az ő neve is elhangzik a kazettán és az is, hogy Clay valamilyen módon felelős a haláláért. 
Aztán Clay egész éjszaka a kazettákat hallgatta. Hannah szavai nyomán bejárta a városkájukat… 
…és amire fényt derített, az örökre megváltoztatta az életét.
Te mit tennél, ha kapnál egy kazettát amin egy halott ismerősöd meséli el az életét? Ha lenne egy lista, egy lista amin te is szerepelsz. Egy lista azokról akik az illető haláláért felelősek... Hát őszintén szólva én beparáznék, de nagyon. Jay Asher "13 okom volt..." című regénye pontosan erről szól. (Nem mintha nem tudnátok, de kell egy kis hatásos "mit tennél ha..." szöveg.) 
Hannah
Habár Hannah Baker öngyilkos lett, mégsem hagyja, hogy elfelejtsék. Főleg nem azok, akik a halálát okozták. Adatik 13 kazetta, amin ha szerepelsz, ha nem, tönkreteszi az életed. Mert akárhogy is legyen, te is felelős vagy. Pontosan ezt érezte Clay, mikor Hannah kazettáinak végére ért. Mi lett volna ha olvas a jelekből, ha odafigyel a lányra, ha nem csak annyit mond: Sajnálom. Ha aznap éjjel nem hagyja magára őt, és küzd érte, küzd értük. 

Clay
Clay egy nap kazettákkal teli csomagot kap. Kazettákat, melyek egy lány búcsú beszédét tartalmazzák... Vagy mégsem? Hannah, mielőtt véget vetett volna az életének, összeállított egy listát, rajta olyan emberek neveivel, akik miatt a halált választotta, és igen, Clay is rajta van, de vajon miért? Ő sosem ártott a lánynak, sőt... Szerelmes volt belé. Hannah mégis kiválasztotta. 
Én személy szerint bele sem hallgattam volna a kazettákba, de a helyzet nem ilyen egyszerű. A kazettákon olyan történetek kerülnek napvilágra, melyek - amennyiben nyilvánosságot látnak -  súlyos következményekkel járnának. Ha nem hallgatod végig, és adod tovább őket, egy külsős ember nyilvánosságra hoz minden egyes történetet...


Értékelésem: 3,5/5 Nekem kicsit túl hosszadalmas és nyögvenyelős volt a történet. És valahonnan túl ismerős... nagyon ismerős. Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy Asher lopta az ötletet,de azért kicsit gyanús. Minden esetre én megbarátkoztam volna még egy szemszöggel. Mondjuk egy kis betekintés Hannah életébe a lány szemszögén keresztül. Emiatt a hiányosságok miatt kap a könyv (nagy jóindulattal) 3,5 csillagot. Ó és a borító sem valami találó. 
Hannah kazettái kézről kézre járnak a listán szereplő nevekkel együtt. Van köztük olyan akinek a bűne egészen elenyésző (kukkolás, figyelmetlenség stb..) és vannak olyan, akiknek - ha a kazetták nyilvánosságra kerülnének - börtön járna. Hannah szépen higgadtan elmesél mindent, mindent ami odáig vezetett, hogy eldobja magától az életét. Ez a könyv nem végződik happy end-el, nincs rózsaszín ködben úszó love story, ahol a szerelmesek végeérhetetlen küzdelmek árán egymás karjaiba zuhannak. Nem... ez a könyv az elhalasztott lehetőségekről szól, arról, hogy egy kis odafigyeléssel akár életeket is menthetünk. Mindenkinek, ismétlem mindenkinek van legalább egy olyan személy az életében akinek már átfutott az agyán az öngyilkosság gondolata... Ha csak nem te vagy az. Ez esetben hidd el nem vagy egyedül. Mindenkinek van valamilyen sötét titka: zaklatják,  terrorizálják az iskolában, verik, vagy éppen kinevetik. Lehet ez most hülyén hangzik, de igen, akár egy ártalmatlannak hitt poén is tönkretehet életeket. Lehet nevetni azon, hogy az a kis csaj milyen ruhákban jár. De nem tudhatod, hogy csak azért-e mert nincs stílusérzéke/nem érdekli a divat, vagy éppenséggel a szüleinek ételre is alig van pénze, nem hogy ruhákra. Vagy ott a srác az idétlen hajával és a fura viselkedésével. A kis lúzer, ugye? De belegondoltál már abba, hogy mi lenne, ha téged is piszkálnának? Milyen rossz és igazságtalan lenne? Mi jogon szólnák le az új frizkód, vagy ruháid? Talán most azt mondod, én sosem tennék ilyet, de akkor is bűnös vagy, ha csak nézed, ha úgy teszel, mintha nem hallanál vagy látnál semmit. Mert annak a bizonyos személynek segítség kell. Nézz magadba, és gondolkozz el. És minden esetre: Ne félj segítséget kérni. Ha úgy érzed bajban vagy, hogy segítségre van szükséged, vagy csak kibeszélnéd a fájdalmad fordulj valaki olyanhoz akiben megbízol, legyen az barát, barátnő, tanár. 
 Rengeteg ember dobja el magától az életét, mert úgy érzi nincs remény. Pedig a remény ha meg utoljára. Ha úgy érzed segítség kell, hívd a 111-116-os ingyenes telefonszámot. Vagy látogass el a http://www.kek-vonal.hu/index.php/hu/ weboldalra. És mindenek előtt: Sose add fel! 

Nemrégiben körbejárta az internetet egy videó egy lányról, akinek kísértetiesen hasonlít a története Hannah-éra. Ez a lány Amanda Todd. Amanda-t addig zaklatták az iskolában, mígnem öngyilkos lett, de előtte még elkészített egy videót. Egy videót amiben leírja mi történt vele: