Veronica Roth - A beavatott
Fülszöveg:
EGYETLEN DÖNTÉS
alapján megtudhatod, kik az igazi barátaid
EGYETLEN DÖNTÉS
meghatározhatja az értékrendedet
EGYETLEN DÖNTÉS
örökre megmutathatja, kihez és mihez vagy hűséges
EGYETLEN DÖNTÉS, AMELYTŐL MEGVÁLTOZOL
Beatrice Prior az antiutópisztikus Chicagóban él: az itteni társadalom öt csoportra tagolódik, melyek mindegyike egy-egy erény kiművelését írja elő tagjai számára. Ők az Őszinték, az Önfeláldozók, a Bátrak, a Barátságosak és a Műveltek. Az év egy bizonyos napján a mindenkori tizenhat éveseknek el kell dönteniük, melyik csoporthoz kívánnak tartozni. Ennek kell szentelniük életük hátralevő részét. Beatrice ingadozik aközött, hogy a családjával maradjon-e, vagy végre önmagává váljon. Ez a két lehetőség kizárja egymást. Végül olyan döntést hoz, amely mindenki számára meglepetést jelent – még önmagának is.
Sosem értettem mi ez a nagy "Divergent mánia", ezzel is úgy voltam, mint a Trónok harcával: Biztosan csak egy újabb divatkönyv. Félreértés ne essék, azóta valamilyen szinte normalizálódtam, így mára már csak 90%-ban vagyok bolond.
Na a lényeg ami lényeg, 3 dolog van amit mindenki (csak azért is mindenki, a járulékos kivételt nem számoljuk) azonnal rávág, ha szóba hozod a könyvet/filmet: 1, négyes jó pasi (Ez tény, és a tényekkel ugye nem vitatkozunk) 2, Éhezők viadala kópia (bővebben később) 3, A csaj bátyja ugyan az aki a TFIOS-ban még a pasija volt.
(Igen, rászoktam a zárójeles hozzászólásokra, és igen, még kismilliószor fogom alkalmazni, hogy beleugassak a saját kritikámba)
Az öt csoport |
A könyv elején "békés" kis társadalmunk éppen egy újabb világméretű háborút hever ki, az élelmes vezetők 5 csoportba sorolják a jó munkásembert, lehetsz Bátor, Önfeláldozó, Művelt, Őszinte vagy Barátságos.
Mint azt a fülszövegben már olvashattátok, a felvételit felváltja a felavatás, magyarán minden 16. életévét betöltött fiatal az év egy adott napján eldöntheti, melyik csoporthoz akar tartozni.
Ez azért is nehéz, mert 1, Vagy maradsz abban a csoportban ahova születtél, és boldogan (?) élsz míg meg nem halsz 2, vagy csoportot váltasz és véglegesen hátrahagyod a múltad.
Főszereplőnk, az Önfeláldozónak született Beatrice (aki nekem még mindig "Beátricse") és bátyja Caleb számára elérkezett a várva várt nap. Dönteniük kell: mennek, vagy maradnak.
Nem fogok spoiler figyelmeztetést alkalmazni, mivel ezt mindenki tudja: Caleb és Tris is csoportot vált. Caleb a Műveltekhez, Tris pedig a Bátrakhoz csatlakozik. A Műveltek (mai szóval élve értelmiségiek) végzik a tudományos munkákat: orvosok, tudósok, tanárok stb..., A Bátrak feladata megvédeni és fenntartani a rendet. Ez egy 3in1 csoport: Rendőrség/Katonaság/Terrorelhárítás egyben. Kiképzésük során különféle - általában életveszélyes - helyzetekbe sodorják frissen felavatott társaikat. Úgy mond Tris számára elkezdődik a Játékok határok nélkül (Bungee Jumping kötél nélkül, pszichoterror, késdobálás a felavatottakra, harc életre-halálra egymás ellen, és persze az alapkiképzés). Lévén a Bátrak szerepe a békefenntartás, így ez a csoport a legszigorúbb, ráadásul ha elbuksz a felavatás közben kivágnak mint macskát sz** ni, és mire észbe kapsz, csoportnélküli leszel.
Trisnek szembe kell nézni legnagyobb félelmeivel, és ki kell állnia a Bátrak kiképzését, miközben szembe jön vele a tinilányok szívének oly kedves szerelem.
(Na nem mintha én nem estem volna bele Négyesbe, de kellett egy kis Dancsói-fordulat.)
Ha ez még nem lenne elég az eddig tökéletesnek tűnő disztópikus társadalom hirtelen darabjaira hullik, a csoportok fellázadnak és szépen elkezdik kiirtani egymást (nem hiszem, hogy ez olyan nagy spoiler). Ebben a zűrzavarban Trisnek döntenie kell, melyik oldalon is áll.
Véleményem a könyvről: 5/5 Végre nem egy szájtáti tesze-tosza karakter! Tris ízig-vérig badass hősnő, aki minden kertelés nélkül lepuffant a p*csába. Egyszerűen imádom ezt a lányt! Aztán ott van a szexi és titokzatos Négyes, aki azon nyomban beindítja a military-effektust (fejben lezajló reakció a dögös egyenruhásokra, mely enyhe nyálcsorgatással jár). Maga a könyv egy lenyűgöző disztópikus világot tár elénk, ami tele van rejtélyekkel és pirítóssal. (Ezek komolyan csak azt zabálják? Sehol egy UpDate zsömle vagy valami...). Igazából nehéz lenne egy bejegyzésben összefoglalni mindazt amit ez a könyv nyújtott számomra. Elég, ha annyit mondok: Nem véletlenül lett világhíres mind a könyv, mind a film! Nagyon ajánlom!
Egy kis kedvcsináló
Oké, én megértem, hogy tényleg vannak hasonlóságok a két könyv között, Tris és Katniss jelleme nagyon hasonló, ahogy a két könyv alaphelyzete is, de kérem szépen; szinte az összes disztópia erre épül. Háború vagy betegség sújtotta világ, ahol az újjáépülő társadalom felépítése radikálisan megváltozik, és egy felsőbb hatalom irányít mindent. Ugye ez a HG-ben a Kapitólium volt, jelen esetben pedig az öt csoport. Én komolyan megértem, hogy sokan összehasonlítják a két könyvet, de szarvashiba egyik-másikat kópiának nevezni pár hasonlóság miatt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése